Mateřská znaménka (v odborné terminologii névy) představují projev nejrůznějšího vzhledu.

Névy

Névy mohou být ploché nebo vyvýšené, jejich barva může být různá, a to od růžové až po tmavě hnědou a černou. Velikost je od několika mm do několika cm. Je vzácné, pokud se névus objeví po 50. roce.

Většina névů je neškodných, ale existují jisté typy, které by měly být sledovány, abychom je odlišili od melanomu. Méně než 30 % melanomů vzniká v névu. Většina melanomů vzniká tedy spontánně na kůži nepostižené névem.

Atypické névy

Atypické nebo také dysplastické névy jsou névy, které jsou zcela odlišné od ostatních. Protože mají podobnost s melanomy, je nesmírně důležité, aby byl každý atypický névus zkontrolován dermatologem, abychom se ujistili, že jde o benigní projev. ABCDE kritéria diagnostiky melanomu můžete použít předtím, než stav zkonzultujete s dermatologem:

Lidé s mnohočetnými atypickými névy mají mnohem větší riziko vzniku melanomu, proto by měla být jejich kůže vyšetřena a v kontrolách by se mělo pravidelně pokračovat, aby byly odhaleny jakékoli změny těchto névů.

Dermální névus

Dermální névy jsou vyvýšené okrouhlé nebo oválné projevy na kůži, jejich barva může být od růžové až po světle nebo tmavě hnědou. Dermální névy jsou benigní pigmentové projevy, které představují vzácné riziko vzniku melanomu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *