.

22.-23. 4. Praha, Václavské náměstí
29. 4. Brno, náměstí Svobody
30. 4. Ostrava, Shopping park Avion

Vždy od 10 do 18 hodin

Kdo je ohrožen kožními nádory?

U kohokoliv z nás se může v kterémkoli věku rozvinout kožní nádor. Nejčastěji kožními nádory trpí lidé nad 50 let nebo lidé, kteří opakovaně dlouhodobě pobývali na slunci (tato skupina rizikových pacientů je stále v menšině).

Do skupiny zvýšeného rizika vzniku kožních nádorů patříte zejména tehdy, pokud:

  • máte světlou kůži, která je náchylná ke spálení,
  • spálili jste se v dětství nebo v dospělosti (a to i opakovaně),
  • trávíte většinu času na slunci (pracovně nebo během volnočasových aktivit),
  • navštěvujete solária,
  • máte na kůži celého těla více než 50 znamének,
  • máte v rodině případy kožních nádorů,
  • je vám více než 50 let,
  • podstoupili jste transplantaci orgánů.

 

K výše uvedeným všeobecným rizikovým faktorům pak přistupují speciální rizikové faktory, které se týkají dvou hlavních typů kožních nádorů: melanomu a nemelanomových kožních nádorů (NMSC).

I když nepatříte do skupiny zvýšeného rizika vzniku kožních nádorů, je důležité, že jste porozuměli jejich příčinám a příznakům. Vaše znalosti ovlivní váš rizikový profil v průběhu života. Uvědomte si riziko vzniku kožních nádorů. To vás může v pozdějším životě ochránit nebo vám pomůže odhalit projevy kožních nádorů u vás nebo u vašich blízkých.

Jaký jste fototyp?

FototypKůžeVlasyOčiOpálení
Isvětlá kůže, často s pihamiblond nebo rezavé vlasymodré nebo zelené očikůže je extrémně citlivá k slunečnímu záření, vždy se spálí a nikdy se neopálí
IIsvětlá kůže, trochu tmavší než u fototypu Iblond nebo tmavě blond vlasymodré očikůže je také citlivá k slunečnímu záření, opálí se pomalu, často se spálí
IIIsvětle hnědá barva kůžetmavě blond nebo hnědé vlasyrůzná barva očíkůže je jen mírně citlivá ke slunečnímu záření, opálí se snadno a rychle, opálení vydrží dlouho
IVsvětle až tmavě hnědá barva kůžehnědé nebo černé vlasytmavé očikůže se jen velmi vzácně spálí, snadno se opálí a opálení trvá dlouho
Děti a opalování

Děti

Riziko vzniku kožních nádorů vzniká již v dětství. Epizodické spálení kůže do puchýřů v dětství je spojeno s více než dvojnásobně vyšším rizikem vzniku melanomu v průběhu života.

Novorozenci a batolata by neměli být vystaveni slunečnímu záření. Pokud to není možné, pak volte denní dobu, kdy slunce není tak silné (časné ráno nebo pozdní odpoledne).

Děti a mladí lidé by měli používat voděodolné sunscreeny s ochranným faktorem 30 a vyšším, které poskytují ochranu jak proti UVA, tak proti UVB slunečnímu záření. Také by měli nosit trička s krátkými rukávy, klobouk a sluneční brýle s UV filtrem.

Je nesmírně důležité naučit děti v časném věku zásadám správného chování na slunci.

Adolescenti

V tomto věku je pubertální mládež pod tlakem, aby vypadala sebevědomě a sebejistě. Přestože mladí dospělí často vědí o nebezpečí opalování, tak chtějí být opáleni, aby se přizpůsobili svému okolí.

Tento tlak vede mnoho pubertální mládeže k návštěvám solárií, kde je vystavena škodlivému UV záření, jež může být až 15krát intenzivnější, než je tomu u záření slunečního.

Je-li opálení nezbytností, pak je vhodné pubertální mládež seznámit s používáním samoopalovacích krémů. Tyto přípravky mohou nahradit přirozené opálení ze slunce bez použití nebezpečného UV záření.

Vysvětlete pubertální mládeži nutnost aplikace sunscreenů na kůži a mějte na paměti, že jejich aplikace by se měla stát každodenní rutinou. Přibalte jim proto ochranné krémy do jejich školních či sportovních tašek.

Není jednoduché přimět vaše pubertální děti k nošení klobouku s širokou krempou, nejlepším řešením je vzít je do obchodu, aby si vybraly tu pokrývku hlavy, která jim bude nejlépe vyhovovat. Nošení slunečních brýlí s UV filtrem nebývá až takový problém, ale podpořte své pubertální děti k zakoupení slunečních brýlí s účinným UV filtrem.