.

Zde vyšetříme vaše kožní znaménka

15.-16. 5. Praha, Václavské náměstí
22. 5. Brno, náměstí Svobody
23. 5. Ostrava, Shopping park Avion

Vždy od 10 do 18 hodin

Informace pro návštěvníky: Ke vstupu do Stanu NENÍ třeba respirátor.

JAK ROZPOZNAT MELANOM KŮŽE?

Zhruba 30-50 % melanomů vznikne na podkladě pigmentového znaménka. Svou kůži známe nejlépe sami a zvláště tehdy, když si ji a především mateřská znaménka pravidelně kontrolujeme, dokážeme sami odhalit sebemenší odchylky v průběhu času. Je to velmi cenná informace, která podá dynamický údaj o případných změnách mateřských znamének. Někteří se ještě stále domnívají, že rizikové pigmentové znaménko je až takové, které začne svědit, krvácet nebo se kolem něj utvoří zánět. Toto jsou však pozdní příznaky rozvoje většinou již maligního melanomu.

Příznaky, které signalizují počínající přeměnu klidného pigmentového znaménka, jehož včasné odstranění často předejde rozvinutí zhoubného nádoru, můžeme shrnout do tzv. ABCDE pravidel.

Pokud jsou 2 či více písmenek pozitivních, jedná se o rizikový projev a měli byste navštívit dermatologa.

PRAVIDLA ABCDE

A (asymmetry): asymetrie

Asymetrická je skvrna, která nemá symetrickou formu, jako např. ovál či kruh.

Asymetrický tvar

Symetrický tvar

B (border): ohraničení

Hranice skvrny by měla být ostrá a pravidelná. Neostré, rozpité ohraničení nebo nepravidelné výběžky vybíhající ze znaménka by měly upoutat vaši pozornost.

Nepravidelný okraj

Pravidelný okraj

C (colour): barva

Také není příznivé, když je znaménko tmavě hnědé až černé nebo má nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny.;

Vícebarevný projev

Jednobarevný projev

D (diameter): průměr

Pigmentové znaménko, jehož průměr je větší než 5 milimetrů, by nemělo uniknout vaší pozornosti.

Průměr větší než 5 mm

Průměr menší než 5 mm

E (elevation): vyvýšení

Pokud pozorujeme růst pigmentového znaménka do výšky, může to být známkou progredujícího nádoru. Pokud však máme mateřské znaménko již řadu let nad úrovní okolní kůže, nemusí to znamenat nebezpečí.

Vyvýšený projev

Plochý projev

SAMOVYŠETŘENÍ KŮŽE

Naučte se pravidelně vyšetřovat svou kůži!

Přispějete tím ke včasnému rozpoznání rizikového pigmentového útvaru. Samovyšetření by Vás mělo vést k systematickému vyšetření všech partií těla. Následující vyšetření by se mělo provádět 3 x do roka a zabere Vám zhruba 5 min. času. Potřebujete velké zrcadlo, ruční zrcátko a dobře osvětlenou místnost.

  1. Vyšetřete přední a zadní část těla, poté boky se zdviženými pažemi.
  2. Ohněte paže v lokti a vyšetřete dlaně, předloktí a vnitřní strany paží.
  1. Posaďte se a prohlédněte vnitřní strany stehen, lýtek, chodidla a prostory mezi prsty u nohou.
  2. Prohlédněte týlní krajinu a prostory za uchem pomocí ručního zrcadla, vlasy mějte zvednuté.
  1. Vyšetřete záda, jak horní, tak dolní část, poté hýždě pomocí ručního zrcátka.

Akrolentiginózní melanom

Nezapomínejte, že maligní melanom se může objevit i pod nehtem. Tato forma je velice vzácná, přesto ji nesmíme podceňovat, jelikož pacienti s podnehtovým maligním melanomem mají velice špatnou prognózu.

Co by vás mělo alarmovat?

Pokud máte tmavou skvrnu pod nehtem ruky či nohy a vzpomínáte si, že jste se do tohoto místa udeřili, jedná se pravděpodobně o tzv. stínku neboli podnehtovou modřinu. Pokud si však na zranění nevzpomínáte, je třeba tomuto projevu věnovat zvýšenou pozornost. Je nutné především sledovat, zda tmavá skvrna odrůstá společně s nehtem či nikoliv. Jednoduše to poznáte sami, když si okraj skvrny označíte na nehtu vrypem a po měsíci si nehet znovu prohlédnete.

  1. když tmavá skvrna odrůstá zároveň s nehtem, jedná se pouze o podnehtovou modřinu
  2. pokud nehet odrůstá a skvrna zůstává stále na stejném místě, měli byste pojmout podezření a navštívit dermatologa

 

Nezapomínejte, že pozorování vyžaduje alespoň měsíce, jelikož nehty rostou pomalu. Např. nehet palce na dolní končetině odrůstá 6 měsíců i déle. Pokud však máte jakékoliv pochybnosti, navštivte dermatologa ihned a neztrácejte čas.

Při jakýchkoliv pochybnostech navštivte raději kožního lékaře, který je dostatečně školen k tomu, aby dovedl správně stanovit diagnózu, někdy i s pomocí speciálních optických přístrojů.