Samovyšetření kůže vám zabere jen pár minut jednou měsíčně. Je to velmi snadné samovyšetření a mohlo by vám dokonce zachránit život.

Projděte si krok za krokem návod k samovyšetření kůže nebo si stáhněte tištěnou verzi ZDE. Také jsme vytvořili zábavné video, abychom vám pomohli naučit vás vyšetřovat kůži jiné osoby.

K samovyšetření budete potřebovat velmi dobře osvětlenou místnost se zrcadlem, ve kterém se uvidíte v celé výšce. Ujistěte se také, že máte příruční zrcátko, židli, hřeben a digitální kameru nebo pero a papír, abyste zaznamenali cokoliv, co objevíte.

Nezapomeňte, že některé příznaky kožního nádoru lépe vnímáme hmatem než zrakem. Nespoléhejte se proto jen na své oči: ohmatávejte prsty při samovyšetřování celý kožní povrch.

  1. podívejte se na svůj obličej včetně nosu, rtů, úst a prostorů za ušima (použijte zrcadla)
  2. zkontrolujte pomocí hřebenu kštici. Pokud máte málo vlasů, pak pečlivě zkontrolujte celou oblast kštice.
  3. zkontrolujte přední a zadní plochu horních končetin, začněte v podpažní jamce a pokračujte dolů k loketní jamce a pak k prstům ruky včetně prostorů mezi prsty
  4. pak zaměřte svou pozornost na váš krk, hrudník a dolní oblast těla. Ženy by neměly zapomenout vyšetřit oblasti mezi a pod prsy.
  5. vraťte se k velkému zrcadlu a za pomocí příručního zrcátka vyšetřete záda – začněte za krkem, rameny a pokračujte směrem dolů k hýždím
  6. zkontrolujte hýždě a zadní plochu dolních končetin až k patám
  7. otočte se čelem k velkému zrcadlu a vyšetřete pečlivě oblast genitálií. Vyšetřete přední plochu dolních končetin až k hřbetům nohou.
  8. vyšetření ukončíte vyšetřením plosek, prstů a meziprstních prostor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *