Nemůžete ovlivnit geneticky dané rizikové faktory vzniku melanomu, jako je světlý fototyp, množství mateřských znamének nebo rodinný výskyt melanomu. Můžete však významně snížit riziko vzniku melanomu na základě dodržování těchto základních pravidel.

Expozice slunci

Měli byste se vyhnout náhlému, intenzivnímu, přímému slunečnímu záření. Měli byste se vyvarovat spálení kůže, tj. kožní reakci s rozvojem zarudnutí a zánětu po sluneční expozici. Nejhorší je spálení kůže do bolestivých puchýřů trvající déle než 48 hodin. Proto je žádoucí, vyhýbat se slunečnímu záření mezi 11. a 15. hodinou.

Ochranné krémy proti slunci, solární přípravky

Sunscreeny by měly mít co nejvyšší fotoprotektivmí faktor a měly by poskytovat ochranu jak proti UVB, tak proti UVA záření (jen vyšší hodnoty ochranných faktorů chrání také proti UVA záření). Sunscreeny (zejména chemické) začínají působit až po 30 minutách od jejich nanesení na kůži a jejich účinek trvá jen 2–3 hodiny. Proto aplikujte sunscreeny půl hodiny před vlastním osluněním a znovu je aplikujte každé dvě hodiny.

Stín/teplota okolí

Důležitý je pobyt ve stínu, ale také ve stínu může dojít ke spálení kůže mechanismem odraženého UV záření, pokud není kůže dostatečně chráněna sunscreeny. Obdobně se kůže může spálit, pokud je zataženo, protože UV záření prochází mraky. A konečně je vhodné si uvědomit, že při vání brízy/větru nedochází při slunění k pocitu tepla a horkosti, což vzbuzuje pocit falešného bezpečí při pobytu na slunci.

Oděvy

Oděvy poskytují nejlepší ochranu před intenzivním slunečním zářením. Trička s krátkými rukávy jsou lepší než tílka. Oděvy tmavších barev poskytují lepší fotoprotekci než oděvy ze světlých látek. Měli byste nosit oděvy s hustým tkaním a s certifikovanou UV fotoprotekcí. Je vhodné na slunci nosit klobouk se širokou krempou a sluneční brýle s UV filtrem, protože UV záření může poškodit zrak. V dnešní době je dostupné oblečení, včetně plavek, a to i pro děti, se zabudovaným fotoprotektivem (až do hodnoty faktoru 50).

Kosmetická péče a léčivé přípravky

Některé léčivé přípravky zvyšují citlivost kůže ke slunečnímu záření. Toto téma byste měli probrat se svým lékařem nebo lékárníkem předtím, než se budete slunit. Deodoranty, kosmetika a některé parfémy mohou být příčinou nepřiměřené reakce kůže na sluneční záření (rozvoj trvalých pigmentových skvrn). Proto byste se měli vyvarovat používání těchto prostředků před pobytem na slunci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *